Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Sensör Nasıl Seçilir?

Bir kırpma kamerası ile mikro dörtte üç kamera arasındaki fark açıklandı.

Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Sensör Nasıl Seçilir?
Dijital Fotoğraf Makinesi Alırken Sensör Nasıl Seçilir

Bir dijital fotoğraf makinesi için alışveriş yapıyorsanız, duyacağınız ilk şeylerden biri sensör boyutudur. Muhtemelen "kırpma sensörü", "tam çerçeve" ve "mikro dörtte bir" gibi terimler görmüşsünüzdür, ancak bu terimler aslında ne anlama geliyor? Ve kamera sensörü boyutu gerçekten önemli mi?

Dijital Kamera Sensörünüz Nasıl Çalışır?

 

Bir dijital kameranın sensörü ışığı toplar ve bu ışığı bir görüntüye dönüştürür. Kamera gövdesinin içinde, merceğin takıldığı yerin arkasına yerleştirilmiş küçük bir karedir ve küçük fotoreseptörlerden oluşur. Bu alıcılara "fotositeler" denir ve daha sonra bir görüntüyü oluşturan piksellere dönüştürülen ışık fotonlarını toplarlar.

Bu pikseller, ekranda gösterilebilen bir görüntünün ölçülebilir en küçük birimidir, dolayısıyla sensör çözünürlüğünü ölçmek için kullanılırlar. Bir megapiksel, bir milyon pikseldir, dolayısıyla 24,6 megapiksel çözünürlüğe sahip bir sensör, yaklaşık 24,6 milyon pikselden oluşan bir görüntü oluşturabilir.

 

Bir kamera sensöründeki fotoğraf siteleri, filtreye bağlı olarak kırmızı, yeşil veya mavi ışığı toplamalarına olanak tanıyan filtrelere de sahiptir. Bu renkler daha sonra, bir yazıcının renkli mürekkepleri birleştirerek basılı bir fotoğraf oluşturmasına benzer şekilde, daha büyük bir görüntü oluşturmak için bir araya getirilir.

 

Dijital tek lensli refleks (DSLR) kamerada, sensör, lensten gelen ışığın sensöre çarpmasına izin vermek için yoldan çekilen ayna düzeneğinin arkasına yerleştirilmiştir. Aynasız kameralarda sensör aynı yerde ama ayna aksamı yok.

Kamera Sensörü Boyutu Gerçekten Önemli mi?

Kısa cevap: evet. Sensör ne kadar büyükse, o kadar fazla fotoreseptöre sahiptir ve o kadar fazla ışık toplayabilir. Sensöre çarpan daha fazla ışık, görüntüye daha fazla veri girerek fotoğrafınızın ayrıntısını ve çözünürlüğünü artırır.

 

Bu nedenle, kırpma sensörlü (APS-C sensör olarak da bilinir) kamera, megapiksel sayısı aynı olsa bile size tam çerçeve kamerayla aynı kalitede bir görüntü vermez.

 

Ve sensör boyutunun etkilediği tek şey görüntü kalitesi değildir. Ayrıca şunları da etkiler:

 

Görüntü alan derinliği (görüntünün ne kadarı odakta/arka plan bulanıklığındadır)

Görüş açısı (kırpılmış sensörlü kameralar, görüntüyü daha dar bir görünüm için kelimenin tam anlamıyla kırpar)

Düşük ışık performansı (daha küçük sensör boyutları, düşük ışıkta daha fazla dijital parazit oluşturabilir)

Kamera ve lenslerin boyutu (APS-C ve daha küçük kamera gövdeleri/lensler daha küçüktür)

Bugün piyasada bazı çok yüksek performanslı APS-C kameralar var ve APS-C ile tam çerçeve arasındaki fark erken zamanlarda daha belirgindi, ancak hala var.

 

Tam çerçeve veya orta format gibi daha büyük sensörlerden elde ettiğiniz ekstra veriler, daha sonra RAW görüntü dosyalarınızı düzenlemek için size ekstra alan sağlar. Örneğin, karanlık gölgeleri kurtarmak daha kolaydır çünkü bu karartılmış alanlarda daha fazla veri vardır.

Mahsul Faktörü Ne Demektir?

Sensör ne kadar küçük olursa, kameranızın merceğinden ışık vurduğunda yansıtılan görüntünün o kadar azını alabilir. Tam çerçeve sensörü tüm sahneyi "görebilir", ancak APS-C sensörü aynı sahnenin yalnızca bir bölümünü görebilir.

 

Bu, iki kişinin aynı şeye biri daha büyük diğeri daha küçük iki farklı boyuttaki pencereden bakmasına benzer; daha küçük pencereden bakan kişi "kırpılmış" bir görünüme sahiptir ve her şeyi tam olarak göremez.

 

Bir sensörün kırpma faktörü, size sahnenin ne kadarını görmenize izin verdiğini söyler. Sensör ne kadar küçük olursa, mevcut görüntü toplama alanı küçüldükçe o kadar fazla kırpma elde edersiniz. Örneğin bir APS-C sensörü, tam çerçeve bir sensörden yaklaşık 1,3 kat daha küçük olduğundan, görüş alanınız 1,3 kat daha fazla kırpılır ve taktığınız herhangi bir lens bu kırpmayı alır. Kırpma sensörlü bir kameraya takılan tam kare bir kamera için tasarlanmış 50 mm'lik bir lens, 50 mm x 1,3 = 65 olduğundan size kabaca 65 mm'lik bir görüş alanı gösterir.

 

Karşılaştırılan Kamera Sensörü Boyutları

Farklı sensör boyutlarının farklı amaçları vardır ve farklı fotoğraf veya videografi türleri için yararlı olabilir. Örneğin, APS-C sensörlü bir DSLR, daha küçük sensör boyutu ve gövdesi nedeniyle genellikle yeni başlayan bir kamera olarak kabul edilir. Yapmaları daha ucuz ve dolayısıyla satın almaları daha ucuz. Pek çok özelliği olmayan tam çerçeve bir kamera gibi çalışırlar, bu da onları öğrenmek için mükemmel kılar.

 

Aynısı diğer sensör boyutları için de geçerlidir. Sizin için en anlamlı olanı seçmek isteyeceksiniz; bir kamerayı ilk kez elinize alıyorsanız, bir APS-C uygun olduğunda orta format bir sensöre binlercesini bırakmak mantıklı olmaz. birkaç yıl için ihtiyacınız olan her şey.

 

En küçük sensör boyutuyla başlayalım ve devam edelim.

1” Ve Daha Küçük Sensörler

Bu, çoğu akıllı telefonda ve Sony'nin Cybershot serisi gibi değiştirilebilir lensleri olmayan "bas ve çek" dijital fotoğraf makinelerinde bulacağınız sensördür. Panasonic Lumix DMC-LX10 gibi, bu sensör boyutu aralığında hala oldukça iyi görüntü kalitesi elde eden bazı üst düzey kameralar var . Bunlar, profesyonel işler için tasarlanmamış, meraklı düzeydeki kameralardır, ancak seyahat için harika gezici kameralar olabilir. Teknik olarak aynasız kameralar, 2,7X kırpma faktörüne sahiptir.

Dört Üçte/Mikro Dörtte Üçte Sensörler

Panasonic ve Olympus, tam çerçeve boyutunun kabaca altıda biri ve bir APS-C sensöründen yaklaşık %30-40 daha küçük olan mikro dörtte birlik sistemi yarattı. Bu sensörler 2X kırpma faktörüne sahiptir ve bu kameralar kompakt, aynasız değiştirilebilir lensli kameralardır. Çektikleri görüntülerde 4:3 en boy oranı kullandıkları için “mikro dörtte dört” adını alıyorlar.

 

Küçük boyutlarına rağmen, mikro dörtte birlik sensörler, özellikle yakın zamanda yapılmış olanlar olmak üzere oldukça harika görüntüler ortaya çıkarabilir. Olympus OM-D E-M1 Mark II ve Blackmagic Design Pocket Cinema Camera gibi kameralar, mikro dörtte birlik sensörler kullanır.

APS-C/Kesme Sensörü

Başka bir çok yönlü kategori olan APS-C sensörleri, Canon'un Rebel serisi gibi başlangıç ​​seviyesindeki DSLR'lerden Nikon'un D500 gibi hızlı aksiyon atıcılara kadar her şeyde bulunur . Farklı üreticilerin biraz farklı APS-C sensör boyutları vardır; örneğin , Sony ve Canon birkaç milimetre farklılık gösterir . Profesyonel işler için üst düzey APS-C sensörleri kullanılabilir.

 

İki farklı kırpma sensörü türü vardır: APS-C ve APS-H. "APS", "aktif piksel sensörü" anlamına gelir ve bu sensörler genellikle yaklaşık 1,3X kırpma faktörüne sahiptir.

Tam Çerçeve Sensörü

Tam kare sensörler, esas olarak profesyonel seviye kameralarda göreceğiniz şeylerdir ve çok çeşitlidirler. Canon 6D gibi giriş seviyesi modellerden Canon R5 veya Sony A1 gibi süper yüksek çözünürlüklü kameralara kadar her şeyi göreceksiniz .

 

Tam çerçeve sensörler, adlarını 35 mm'lik bir film çerçevesiyle yaklaşık aynı boyutta - yaklaşık 36 mm'ye 24 mm olmalarından alır. Kırpma faktörü yoktur ve kameraya taktığınız lense tam olarak eşdeğer bir görüş alanı sağlarlar. Örneğin, 50 mm'lik bir lens 50 mm'lik bir görüş alanı gösterirken, 35 mm'lik bir lens daha geniş bir görüş gösterir ve bu böyle devam eder.

 

Pek çok kişi APS-C kameralarla başlar ve işin püf noktalarını öğrendikten sonra tam kareye geçer, ancak bu kesinlikle gerekli değildir.

Orta Format

Daha büyük orta format film kareleri fikrine dayanan orta format kamera sensörleri, tam kareden bile daha büyüktür ve çok yüksek düzeyde ayrıntı yakalamak için özel olarak tasarlanmıştır. Örneğin Fuji GFX 1 00S , 100 megapikselin üzerinde çözünürlüğe sahiptir. Bu nedenle, çoğunlukla manzaralar veya yüksek kaliteli stüdyo portreleri gibi süper ayrıntılı görüntüler yakalamak isteyen fotoğrafçılar tarafından kullanılırlar.

 

Daha özel olduklarından, bu kameralar genellikle pahalıdır. Boyutları da daha büyüktür, bu nedenle tüm gün ortalıkta dolaşmak veya yüksek hareketli bir ortamda çekim yapmak için özellikle uygun değildir; ancak Hassleblad'ın X1D II modeli gibi aynasız modeller daha kompakttır.

Peki Hangi Boyutta Sensör Almalısınız?

Bu, ne çekeceğinize bağlı. Paradan tasarruf etmek ve yarı düzgün fotoğraflar çekmek için bir şeye sahip olmak istiyorsanız, bir APS-C veya mikro dörtte üç kamera muhtemelen size uygun olacaktır. Daha ciddi bir profesyonel fotoğrafçılıkla uğraşmak istiyorsanız, tam kare bir kamera düşünmeye değer.

 

Bir fotoğrafçı olarak hedeflerinizi düşünün, her birinin artılarını ve eksilerini tartın ve sizin için en iyi olan araca karar verin. En mutlu olacağın şey bu, arkasında en çok yutturmaca olan değil.