Google Stadia yı kapatıyor mu?

Bulut oyun devrimi birdenbire biraz daha fırtınalı görünüyor. Google, daha önce Stadia için amiral gemisi özel oyunlar geliştirmekle görevlendirilmiş iki oyun geliştirme stüdyosunu...

Google Stadia yı kapatıyor mu?

Bulut oyun devrimi birdenbire biraz daha fırtınalı görünüyor.

Google, daha önce Stadia için amiral gemisi özel oyunlar geliştirmekle görevlendirilmiş iki oyun geliştirme stüdyosunu kapatıyor. Stadia GM Phil Harrison'ın yeni bir blog yazısında açıkladığı gibi, bu hareket şirket için kurum içi geliştirmeden uzaklaşmanın daha büyük bir parçası.

Harrison , "Sınıfının en iyisi oyunları sıfırdan yaratmak uzun yıllar alıyor ve önemli yatırımlar alıyor ve maliyet katlanarak artıyor," diye yazdı . "Stadia'nın kendini kanıtlamış teknolojisine odaklanmanın yanı sıra iş ortaklıklarımızı derinleştirmeye odaklandığımızdan, dahili geliştirme ekibimiz SG&E'den özel içeriği, yakın vadeli planlanan oyunların ötesinde getirmek için daha fazla yatırım yapmamaya karar verdik. "

Daha basit bir ifadeyle Google, bulut tabanlı oyun platformu olarak Stadia'dan memnun, ancak oyun geliştirmeye para harcamaya devam etmek istemiyor. Bu nedenle, yeni Stadia kullanıcıları getirecek özel oyunlar geliştirmeye çalışmak yerine, şirket çabalarını dışarıya odaklayacak.

Bu ikinci bölümün tam olarak ne anlama geldiği görülecek, ancak bulut tabanlı oyunlara olan ilginin artması ve 5G ağlarının artmasıyla, Stadia'ya güç veren teknolojinin harici kullanım için lisanslanmasını beklemek mantıksız değil. Bu hizmetin Project Stream olarak beta sürümünde olduğu zamanlarda, akıllı endüstri gözlemcilerinin Google'ın zaten almasını bekledikleri yön buydu.

Ne yazık ki, şirketin bu karara ulaşması birkaç yıl sürdü. Bu arada Stadia, bağımsız bir hizmet olarak kullanıma sunuldu ve Google, şirket içi geliştirmeyi desteklemek için Los Angeles ve Montreal'de stüdyolar kurdu. Bir Kotaku raporu , bir Stadia kaynağı aracılığıyla yaklaşık 150 işin etkileneceğini doğruluyor , ancak Google bu kişilerin bir kısmını şirket içinde yeni rollere atamak için çalışacak.

Resmi duyuru ayrıca, Google'a katılmadan önce Ubisoft ve Electronic Arts'ta yüksek profilli çalışmalar yapan endüstri veterineri Jade Raymond'un yeni fırsatlar aramak için şirketten ayrılacağını belirtti. Görünüşe göre, Stadia şimdilik burada kalacağı için Harrison da işini koruyacak.

Harrison, "2021'de, oyun geliştiricilerinin ve yayıncıların platform teknolojimizden yararlanmalarına ve oyunları doğrudan oyuncularına sunmalarına yardımcı olmak için çabalarımızı genişletiyoruz," diye yazdı. "Stadia'nın gelişmiş teknik altyapısı ve platform araçları üzerine kurulu bir oyun çözümü arayan ortaklarla çalışmak için önemli bir fırsat görüyoruz. Bunun Stadia'yı sektörün büyümesine yardımcı olan uzun vadeli, sürdürülebilir bir işletmeye dönüştürmenin en iyi yolu olduğuna inanıyoruz."

Stüdyo kapanışları, küresel bir salgının ortasında etkilenen işlerin sayısı göz önüne alındığında özellikle talihsiz bir gelişme. Harrison'ın gönderisi ayrıca buradaki ayrıntılara da değiniyor - sadece Kotaku'nun raporundan iş kayıplarının boyutunu biliyoruz - maalesef bu karardan etkilenen insanların önüne iş kaygılarını koyuyor.

Stadia şimdilik devam edecek gibi görünse de, stüdyoları kapatma ve şirket içi geliştirmeden uzaklaşma kararı, yolda rekabet etme yeteneği hakkında soruları gündeme getiriyor. Google'ın temel teknolojisinin etkileyici olduğunu inkar etmek mümkün değil, ancak Stadia deneyimi şu anda rakip hizmetlerden aldığınızla kabaca aynı seviyede.

Bu rakiplerin de zaten bir ayağı var. Microsoft için xCloud oyun akışı, ek bir ücret olmaksızın Xbox Game Pass aboneliğinin bir parçası olarak paketlenmiştir. Ayrıca Nvidia ve GeForce Now, kullanıcıların mevcut Steam oyunları kitaplığına erişmelerine izin veriyor ve ücretsiz bir üyelik katmanı sunuyor .

Bunları, yalnızca platformun kendi mağazasından satın alınan oyunları oynayabilen Stadia ile karşılaştırın. Google, ücretsiz bir üyelik katmanı (özellikle Stadia için oynamak istediğiniz oyunları satın almanız koşuluyla), daha iyi teknik performans ve küçük ama büyüyen bir oyun kitaplığı sunan aylık bir abonelik sunar. Kötü bir anlaşma değil, ancak yalnızca iki örnek vermek gerekirse, kullanıcıların Microsoft veya Nvidia'dan alabilecekleri hala yetersiz.

Bulut tabanlı oyunların kendisinin hala gelişen bir alan olduğu gerçeği de var. Hangi hizmeti kullanırsanız kullanın, performans her zaman tam olarak yeterli değildir. Giriş yapabilir ve tamamen sorunsuz ve sorunsuz bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz ... veya sürekli aksamalara ve giriş gecikmelerine karşı koşabilirsiniz. Tam olarak gerçekleştirilmekten (en azından) birkaç yıl uzakta olduğunu hisseden teknolojilerden biri.

Bunların hepsi şu: Stadia için önünüzdeki yolu şu anda geçerli olduğu için görmek zor. Harrison, Google'ın hizmete bağlı kaldığında ısrar ediyor - ancak bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce piyasaya sürüldükten sonra bunu yapmak zorunda . Ancak yerine getirilmeyen vaatler ve görünüşte daha kazançlı olan teknolojiyi dış menfaatlere lisanslama seçeneğiyle, Stadia'nın çok geçmeden ortadan kalkması tamamen mümkün.

tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0