Bunlar, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödüllerinin Kazananları

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, sektörün en prestijli yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nin bu yılki kazananlarını açıkladı . Kazananlardan kategori kazananlarına, Açık, Öğrenci ve Gençlik kazananlarına kadar her görüntü, fotoğrafın yalnızca anlamlı bir anı yakalamakla kalmayıp aynı zamanda güçlü bir mesaj gönderme gücünü de gösteriyor.

Bunlar, 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödüllerinin Kazananları

Dünya Fotoğraf Organizasyonu, sektörün en prestijli yarışmalarından biri olan Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri'nin bu yılki kazananlarını açıkladı . Kazananlardan kategori kazananlarına, Açık, Öğrenci ve Gençlik kazananlarına kadar her görüntü, fotoğrafın yalnızca anlamlı bir anı yakalamakla kalmayıp aynı zamanda güçlü bir mesaj gönderme gücünü de gösteriyor.

Yılın Fotoğrafçısı'nın genel galibi ve unvanı, "Direniş Tohumları" başlıklı çarpıcı portre serisiyle Uruguaylı Pablo Albarenga'ya gidiyor. Bu seri için Albarenga, çevreci aktivistleri savunmak için hayatlarını riske attıkları topraklarda fotoğraflayarak, her ikisi de yukarıdan çekilmiş, diptikler yarattı.

Projenin açıklamasına göre dizi, "savunanlar ile toprakları arasındaki bağı araştırıyor - atalarının yüzlerce neslinin dinlendiği kutsal bir alan." Yukarıdan aşağı görüş, bu aktivistlerin kendi bölgeleri için hayatlarını kelimenin tam anlamıyla “bırakmaya” nasıl istekli olduklarını temsil etmeyi amaçlamaktadır.

Yılın Fotoğrafçısı

Fotoğraf © Pablo Albarenga | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Pablo Albarenga

Başlık : Seeds of Resistance 3

Resim Açıklaması : José, Sharamentsa topluluğundaki Achuar yerli halkının liderlerinden biridir. Dış kuruluşlarla işbirliği içinde projeler üreterek yağmur ormanını savunuyor. Bunlardan biri, topraklarını yerden izlemek ve ayrıca dronlar gibi hava teknolojilerini kullanmak için yerli bir grup oluşturmayı hedefliyor.

Solda: José, geleneksel Achuar kıyafetleri içinde bir muz yaprağının üzerinde avlusunda uzanıyor.

Sağda: José'nin evinin arkasındaki Achuar yağmur ormanı. Sharamentsa, Pastaza, Ekvador.


Bu yılın tüm Profesyonel Kategori kazananlarının yanı sıra prestijli Yılın Açık Fotoğrafçısı, Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı ve Yılın Gençlik Fotoğrafçısı ödüllerinin kazananlarını görmek için aşağı kaydırın.

Yılın Açık Fotoğrafçısı

Fotoğraf © Tom Oldham | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Tom Oldham

Başlık : Black Francis

Resim Açıklaması : MOJO Magazine için fotoğrafçılar, genellikle açık bir bilgilendirme belgesi olan nadir bir özgürlük ve güven derecesinin tadını çıkarırlar. Bu, çok yüksek profilli müzisyenlerle kendi deneyimlerimizi kaydetmemizi sağlıyor. Bununla birlikte, ünlü şarkıcıları fotoğraflarken, bakıcının kaç kez oturduğunun çoğu zaman acı verici bir şekilde farkındayız. Bunu kabul etmeyi seviyorum ve Charles'tan (diğer adıyla Black Francis) bana fotoğraf çekimlerinin yaratabileceği hayal kırıklığı seviyesini göstermesini istedim. Bu mükemmel öfke hareketini sundu ve görüntü, filmin baş portresi oldu.

Yılın Öğrenci Fotoğrafçısı

Fotoğraf © Ioanna Sakellaraki | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Ioanna Sakellaraki

Başlık : Aeiforia

Seri Tanımı : İklim değişikliği ve sürdürülebilirlikle ilgili zorluklar çağında adalar özellikle savunmasızdır. Doğası gereği ayrı olan bu kara kütleleri genellikle fosil yakıtlara ve enerji için ithalata bağlıdır (yüksek nakliye maliyetlerine rağmen). Birkaç yıl öncesine kadar, bir adanın tamamen temiz enerjiye bağlı olması fikri neredeyse düşünülemezdi ve yine de Yunanistan'daki Tilos'ta gerçek olmak üzere.

Oniki Ada takımadalarındaki bu küçük ada, Akdeniz'de neredeyse tamamen yenilenebilir enerji ile çalışan ilk ada. Yıllar boyunca, komşu Kos adasındaki bir dizel elektrik santralinden deniz altı kablosuyla enerji aldı, ancak turizm sezonunda bunun güvenilmez olduğu kanıtlandı ve sık sık elektrik kesintilerine yol açtı. Bununla birlikte, 2015 yılından bu yana, Tilos'taki arz, yalnızca güneş ve rüzgar enerjisi dahil olmak üzere yenilenebilir kaynaklarla çalışan hibrit bir sistemle güçlendirildi.

Bu görüntüler, kış aylarında sadece 70 kişinin yaşadığı adanın başkenti Megálo Chorió'da çekildi. Geceleri geçitler, çatılar ve bahçeler ay ışığı ile aydınlatılarak fotoğrafçılık için birçok fırsat sunar. Adalılar, bazı el yapımı versiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli güneş panelleri ve enerji cihazları kullanıyor. Amaç, kış boyunca hanehalklarının bakımına yardımcı olmak için bunları mümkün olduğu kadar uzun süre çalışır durumda tutmaktır.

Dizim, bu tuhaf şekilli cihazların ve tellerin geceleri sahnenin organik bir parçası haline nasıl geldiğine bakıyor. Karanlık çöktükçe, bu teknoloji ile Tilos'un kuru ve dağlık manzarası arasında uyumlu bir ortak yaşam var. Aeiforia, gelecekteki kaynakları sağlamak için doğal ekosistemlerin ve enerji kaynaklarının kullanımına dayalı ilerlemeyi tanımlayan Yunanca bir kelimedir.

Yılın Gençlik Fotoğrafçısı

Fotoğraf © Hsien-Pang Hsieh | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Hsien-Pang Hsieh

Başlık : Acele edin

Resim Açıklaması : Bu resim, okumak için Almanya'ya geldikten kısa bir süre sonra çekildi. İlk kez yurtdışına tek başıma seyahat ediyordum ve kendimi çok büyük bir baskı altında hissettim. Okulda öğrenecek çok şey vardı ve ben de diğer herkesle uyum sağlamaya çalışıyordum.

Bu adam işe başlamak için acele ediyor gibi görünse de, aslında hareketsiz duruyor - ve bana çekici gelen bu ikilem. Hayatın çılgın bir hızda hareket ettiği bu günlerde, insanların yavaşlaması önemli. Zorluklarla karşılaştığımda bu resme bakıyorum ve bana biraz durup nefes almamı hatırlatıyor.

1.lik - Mimari

Fotoğraf © Sandra Herber | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Sandra Herber

Başlık : Ice Fishing Hut XV

Dizi Tanımı : Manitoba, Kanada'da kışlar uzundur ve genellikle acı bir soğuktur. Sıcaklık düştüğünde ve kalın buz oluştuğunda, eyaletteki göller ve nehirler, buz balıkçılığı kulübeleri şeklinde bazı şaşırtıcı halk mimarisine ev sahipliği yapar. Bu kulübeler, kulübeler veya permiler (Manitoba'da adlandırıldığı şekliyle) taşınabilir olmalı, sakinlerini hava koşullarından korumalı ve balık tutmak için aşağıdaki buza erişim sağlamalıdır. Bu gereksinimler karşılandıktan sonra, sahipler kişiliklerini kulübelerinin şekli, yapısı ve dekorasyonunda ifade etmekte özgürdürler - büyük veya küçük, süslü veya sade, lüks veya faydacı ve aradaki her şey.

Bu görüntüleri Aralık 2019'da Winnipeg Gölü'nde yakaladım. 2018'de başladığım çalışmalarımın devamı niteliğindeki bu seri için umudum, seçkin birkaçını bir tipolojide sunarak bu kulübelerin ilginç cazibesini sergilemek. Kulübeleri aynı, minimalist tarzda ve aynı aydınlatma ile çerçeveleyen tipoloji, izleyicinin işlev ve formdaki benzersizlik benzerliklerini fark etmesine ve bu faydacı yapıları güzel sanat eserleri olarak sergilemesine olanak tanır.

1.lik - Keşif

Fotoğraf © Maria Kokunova | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Maria Kokunova

Başlık : Annelik

Dizi Açıklaması : Leningrad Oblast'ta bir kır evinde yaşarken kendimi rahat bir annelik mağarasında gönüllü olarak izole ettiğimden bu yana dört yıl geçti. Kasıtlı olarak sosyal teması kısıtlıyorum ve medya tüketimini sınırlıyorum - tüm hayatım evime, çocuklarıma ve sanat pratiğime bağlı. Ancak tüm beklentilerin aksine, hayatım sakin ve sessiz olmaktan uzak.

Mağara kavramı, benim için kişisel bir deneyimin neyden oluştuğunun özü haline geldi. Hem hayat veren hem de onu alıp götüren bereketli toprağın sembolü olan Anima ve toprak ana kültü ile ilişkilendirilmiştir. Platon fikrini geliştiren Francis Bacon, "Mağaranın İdolleri" nin eğitim ve gelenekten kaynaklandığını, kısacası her bireyin geçmişi, olayları nasıl algıladığını belirlediğini belirtti.

Benim için, kendi mağaramdaki tecrit, duygusal olarak çözülmemiş bir çocukluk çağı travmasını tetikledi - bir dizi dört ölüm ve ailede çok kısa bir süre içinde bir intiharla tetiklenen bir stres bozukluğu. Bu projede ebeveynimin evinde yaptığım fotoğrafları şu anda yaşadığım yerin fotoğraflarıyla birleştirerek kendi kişisel mağaramı inşa ediyorum. Bu görüntüleri, evimin yakınındaki Sablinskiye Mağaraları'nda fiziksel bir varlık deneyimiyle birleştiriyorum. Bir mağarada, halüsinasyonları teşvik eden duyularınız yoksun kalır. Benzer koşullar altında, hafızam kendi yanılsamalarını üretir.

Çalışmam, anneliğin ve koşulsuz sevgi, saldırganlık ve ölüm korkusu gibi ilkel içgüdülerin uyanmasının hayatı son derece anlamlı kıldığı fikrini araştırıyor. Zorluklarına rağmen, 'mağara içi' yaşam yaratıcılığı artırır: kişisel bir efsaneye dönüşür, proje için bir olay örgüsü sağlar ve düşünme süreçlerini başlatır.

1.lik - Belgesel

Fotoğraf © Chung Ming Ko | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Chung Ming Ko

Başlık : Wounds of Hong Kong 7

Resim Açıklaması : 17 yaşındaki Hong Kong Orta Öğretim Diploma Diploması (DSE) öğrencisi Chu, 7 Eylül 2019'da Hong Kong Tai Po İstasyonu'nda bir insan zincirine katılırken polis copuyla vuruldu. kablo TV'de kendi kanı içinde yatarken görüldü. Chu'nun kafasında dikiş gerekiyordu ve sağ elindeki küçük parmağın falanksı kırılarak altı kemik vidası gerekti. TSSB'si (travma sonrası stres bozukluğu) ile mücadele etmek için DSE'sini bir yıl ertelemeye karar verdi.

1.lik - Çevre

Fotoğraf © Robin Hinsch | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Robin Hinsch

Başlık : Doğal gaz yakma alanı, Ughelli, Nijer Deltası, Nijerya.

Seri Tanımı : 70.000 km2'lik (27.000 mil kare) sulak alanı kaplayan Nijer Deltası, öncelikle tortu biriktirme ile oluşmuştur. Bölge, Nijerya'nın toplam kara kütlesinin% 7,5'ini oluşturan 30 milyondan fazla insana ve 40 farklı etnik gruba ev sahipliği yapmaktadır. Petrol endüstrisi devreye girmeden önce, gezegendeki en yüksek biyoçeşitlilik konsantrasyonlarından birini içeren inanılmaz derecede zengin bir ekosisteme sahipti.

Nijerya petrol kaynakları departmanı, 1976 ile 1996 yılları arasında Nijer Deltasına 1.89 milyon varil döküldüğünü tahmin ediyor. Dahası, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapor, 1976 ile 2001 yılları arasında toplamda 6.817 sızıntı olduğunu gösteriyor. milyon varil petrol. Şimdiye kadar yetkililer ve petrol şirketleri Delta'yı temizlemek ve etkisiz hale getirmek için çok az şey yaptı ve petrol sızıntıları hala çok yaygın. Dökülmelerin yarısı boru hattı ve tanker kazalarından kaynaklanırken, diğerleri sabotaj (% 28), petrol üretim operasyonları (% 21) ve yetersiz üretim ekipmanlarından (% 1) kaynaklanıyor.

Nijer Deltası'ndaki bir diğer sorun, petrol çıkarmanın bir yan ürünü olan gaz alevlenmesidir. Gaz yandıkça mahsulü yok eder, suyu kirletir ve insan sağlığını olumsuz etkiler. Wahala, 2019'da Nijerya'da vuruldu ve evcilleşmemiş ekonomik büyümeye ve ekoloji üzerindeki olumsuz etkisine dikkat çekiyor.

1.lik - Manzara

Fotoğraf © Ronny Behnert | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Ronny Behnert

Başlık : Torii Einootsurugi

Resim Açıklaması : Einootsurugi tamamen gizlenmiş toriilerden biriydi. O muhteşem yeri bulmak zordu ama birkaç saat araştırma ve keşfettikten sonra toriiyi buldum. Buradaki özel özellik, ön plandaki iki lambanın simetrik düzenlemesiydi. Bu yerdeki manevi atmosfer nedeniyle bu noktada üç saatten fazla zaman geçirdim!

Birincilik - Doğal Dünya ve Vahşi Yaşam

Fotoğraf © Brent Stirton | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Brent Stirton

Başlık : Pangolins in Crisis 1

Resim Açıklaması : Bir Temminck'ten Pangolini, Zimbabve / Güney Afrika sınırında kaçakçılardan kurtarıldıktan sonra tekrar yiyecek aramayı öğrenir. Bu isimsiz çiftlikteki Pangolin bakıcıları, kurtarılan, yasadışı olarak kaçakçılığı yapılan pangolinlere bakıyor, karıncaları ve termitleri bulmalarına yardım ediyor ve onları avcılardan ve kaçak avcılardan koruyor.

Bu, dünyadaki yalnızca üç gerçek Pangolin kurtarma ve rehabilitasyon bölgesinden biridir. Pangolinler, son on yılda tahmini bir milyonu Asya'ya kaçırılan dünyanın en çok yasadışı ticareti yapılan memelilerdir. Ölçekleri geleneksel Çin ve Vietnam tıbbında kullanılır ve etleri yüksek fiyatlı bir incelik olarak satılır. Sonuç olarak, pangolinler kritik tehlike altında olarak listelenir ve tüm ticaret veya tüketim yasadışıdır.

Tiki Hywood vakfı, Pangolinler hakkında halkı bilinçlendirme kampanyaları yürütür, yasa uygulayıcıları ve yargı personelini eğitir, araştırma yapar ve yasadışı ticaretten el konan pangolinleri iyileştirir. Merkezler Zimbabwe'dedir ancak Afrika ve Asya'daki ortaklarla birlikte çalışırlar.

1.lik - Portre

Fotoğraf © Cesar Dezfuli | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Cesar Dezfuli

Başlık : Oumar. Gine Conakry (1999).

Resim Açıklaması : Solda: Oumar 1 Ağustos 2016'da Akdeniz'de bir kurtarma gemisinde tasvir edilmiştir.

Sağda: Oumar, 19 Ocak 2019'da şu anda yaşadığı İtalya'da canlandırıldı.

1.lik - Spor

Fotoğraf © Ángel López Soto | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Ángel López Soto

Başlık : Senegalli Güreşçiler 3

Dizi Açıklaması : Güreş, Senegal'de ve Gambiya'nın bazı bölgelerinde bir numaralı ulusal spor haline geldi. Daha geniş bir Batı Afrika geleneksel güreş şekline (Lutte Traditionnelle olarak bilinir) aittir ve futboldan daha popülerdir.

Senegalli güreşçiler sporun iki çeşidini uygular: Lutte Traditionnelle avec frappe ve Lutte Traditionnelle sans frappe (uluslararası versiyon). Spor, bazı sporcuları milyoner yapan bir sosyal yükseliş aracı haline geldi. Dövüşlerin bir stadyumda yaklaşık 50 bin seyirci çektiği biliniyor. Birçoğu için bu, animist ve Müslüman inançların bir karışımının olduğu Afrika yaşamı, geleneği ve kültürünün bir parçası.

Bu resimler Dakar'da bir plajda eğitim gören güreşçileri gösteriyor.

1.lik - Natürmort

Fotoğraf © Alessandro Gandolfi | 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri

Fotoğrafçı : Alessandro Gandolfi

Başlık : Immortality 8

Resim Açıklaması : Pieve Emanuele (Milano, İtalya), Humanitas Üniversitesi tarafından oluşturulan robot hastaya sahip Simülasyon Laboratuvarı: son derece gerçekçi ancak sıfır riskli bir senaryo, öğrencilerin her türlü acil durum için eğitim almasını sağlıyor.

Albüm olarak görmek istiyorsanız Galerimizi ziyaret edin. 

Galeri : 2020 Sony Dünya Fotoğrafçılık Ödülleritepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0