Zamanınızı boşa harcamayı bırakıp oyunda neşe bulmaya nasıl başlayın

6 yaşındaki kızımın beni dövmesine izin vermiştim ve yere düştüğümde, herhangi bir GLOW bölümüne layık bir vücut darbesini taklit ederken, çocuklarımla yeterince oynamadığımı fark ettim.

Zamanınızı boşa harcamayı bırakıp oyunda neşe bulmaya nasıl başlayın

Noel ile Yılbaşı arasında bir yerde, kocamla ben büyük kızımıza ve 15 aylık kız kardeşine bakarken son teslim tarihlerini karşılamak için çabalamadığımızda, kendimizi düzenli olarak gülünç seslerle konuşacak kadar rahat bulduk, yaşadığımızı varsayalım. tek boynuzlu atlar tarafından yönetilen bir evren ve dövüşleri gıdıklamak için davetiyeleri kabul edin. Küçük çocuk, maskaralıklara sevinçle çığlık attı. 6 yaşındaki çocuk mutlu ve bitkin yatağa gitti. 

2021 için aile hedeflerimden birini daha fazla oynamaya karar verdiğimi söylediğimde, zıpladı, sonra bana baktı ve şöyle dedi: "Anne, daha fazla oyun daha fazla eğlence, bu da daha fazla neşe eşittir, bu eşittir daha fazla mutluluk, bu da daha fazla sevgiye eşittir, bu her şeydir. "

Onun mantrası, yetişkinlerin ciddi ve riske duyarlı olmasını gerektiren koronavirüs salgınının ruhu parçalayan etkisine mükemmel bir karşı ağırlıktı. Sonuçta, ben de hayatımda daha fazla oyun oynamak istiyorum. 

Tatillerden sonraki ilk Pazartesi gününe kadar, eski pandemik hokkabazlık rutinim, çocuklar ve aylardır süren kronik stres beni bir gelgit dalgası gibi gölgede bırakana kadar ilham ve motive hissettim.

Ebeveyn olup olmadığınıza bakılmaksızın, bu döngü size tanıdık gelebilir. COVID-19 karanlığından kurtulun ve yeni bir aktivite veya bağlantı yoluyla umut bulun, ancak daha sonra darbe girişimi veya pandemi dalgası gibi olaylar , günler geçtikçe bu neşe duygusunu yeniden keşfetmeyi zorlaştırır. Telefonunuz veya internet, yardımcı olmayan şekillerde bir koltuk değneği haline gelir, çünkü kaydırmak yardım istemekten veya başa çıkma becerilerini uygulamaktan daha kolaydır (ve bu günlerde insanların ihtiyaç duyduğu şey, toplumsal düzeyde temel değişimdir). Tüm bunlar, önümüzdeki birkaç iç karartıcı ayı nasıl atlatacağınızı merak etmenizi sağlıyor. 

İleriye dönük yolumu açmaya yardımcı olmak için, tavsiye için pozitif bir psikoloji oyun danışmanı ve koç olan Jeff Harry'ye ulaştım . Oyunun çocuk gelişimi ve ebeveyn bağları için iyi olduğunu ve yetişkinlerin oyundan fayda sağladığını zaten biliyorum çünkü sosyal bağlantılar kurabilir ve stresi azaltabilir . Oyun oynama fırsatlarıyla sunulduğunda neden sosyal medyayı kaydırmak için onları geride bıraktığım konusunda netlik istedim. Ayrıca tam olarak neyin oyun sayıldığı konusunda rehberliğe ihtiyacım vardı. 

Harry konuşmamıza basit bir tanımla başladı: "Benim için çal, zamanı unuttuğun herhangi bir eğlenceli harekettir." Ayrıca hiçbir amacı veya sonucu yoktur. 

Sonra Harry günlük hayatıma nasıl daha fazla oyun koyabileceğime dair stratejiler ortaya koydu. 

Bir "oyun zihniyetine" girin
Daha şakacı bir şekilde yaşamaya başlamaktan heyecan duysam da, Harry'ye tatillerden sonra işten döndüğümde ve kaostan bir an ara verdiğimde, kendimi yorgun hissettiğimi ve oyun oynayacak havamda olmadığımı açıkladım. 

Bunun yerine, eğlenceli veya eğlenceli bir şey yapmak için birkaç dakika verdim, telefonumu, e-postamı veya sosyal medyayı kontrol ettim, muhtemelen bilinçaltında bir dopamin isabeti ararken veya belki de alışveriş listeme eklemek veya bir kısa mesaja yanıt vermek verimli hissettiği için . Capitol'de darbe girişimi gününde, işimin bir parçası olarak ve aynı zamanda ilgili bir vatandaş olarak güncellemeler için kaydırdım.

Çarşamba günkü olaylardan önce konuştuğum Harry, oyunun neden kolay olmadığını biliyordu. 

"Anksiyete dolu bir durumdayken oynayamazsınız" dedi ve aynı şeyin kızgın veya yorgunsanız da geçerli olduğunu ekledi. Oyunbaz hissetmenin ilk adımı sakinleştirici ve yatıştırıcı bir şey yapmaktır. 

Sonra hayal gücünüzün size rehberlik etmesine izin verin. Bazen bu, içinizdeki eleştirmeni görmezden gelmek anlamına gelir, dedi Harry. Fikirlerinizi uzak, pratik veya ciddiyetsiz olarak görmezden gelen budur. Yapılacaklar listenizdeki öğeleri işaretleme veya hemen getirisi olmayan bir etkinlik için zaman harcama konusunda endişelenmeyin. Bir çocuğunuz varsa, herhangi bir ebeveynin bildiği gibi pek eğlenceli olmadığını bildiği gibi, süpervizör rolünü üstlenmek yerine onların liderliğini takip edin veya kendi hayal gücünüze dokunun. Bunun yerine kendinize aptal, gülünç veya saçma olma izni verin.

Sıkılmana izin ver
Kulağa mantığa aykırı gelebilir, ancak Harry oyun için kritik bir bileşenin can sıkıntısı olduğunu anlamama yardım etti. Telefon ve internet kullanımı her zaman oyunun düşmanı değildir, ancak "yaratmak yerine tüketmek ve yeterli olmamak" üzerine odaklanmanızı sağlayan mesajlarla zihninizi oyalayarak hayal gücünü engelleyebilirler.

Instagram ve TikTok'ta bir dönüş size gerçek mutluluk getirdiğinde, ruh halinizdeki herhangi bir değişikliğin farkında olarak bunu yapmaya devam edin. Ancak, gerçekten bir yararı olmayan görüntüler ve bilgilerle boğuşuyorsanız ve ölüme mahkum ediyorsanız veya aşırı izliyorsanız, interneti kapatma ve zihninizi susturma zamanı. Kaygı duygularını yatıştırmak için bir mola verdiyseniz, bir sonraki adım can sıkıntısıdır.

Harry ayrıca sezginizi ve içsel çocuğunuzu duyma yeteneğinizi güçlendirmek için bir egzersiz olarak can sıkıntısı dönemlerini tavsiye etti. 6:30 - 19:30 arası için tüm vaktim olan bu uygulamanın 5-10 dakikası bile bir fark yaratabilir. 

Ne tür oyunları sevdiğinizi bulun
Oyun zihniyetine girmek ve can sıkıntısını geliştirmek içinizdeki çocuğunuzun kapısını açabilir, ancak Harry aynı zamanda en çok neşe dolu anlarla ilişkilendirdiğiniz merak ve tutkuları tanımlamayı da önerdi. Bunu kendi başınıza yapabilir veya sizi "en eğlenceli, en canlı, en yaratıcı ve en çok meşgul olan" gözlemlediklerinde paylaşmak isteyen küçük bir arkadaş grubunu kaydedebilirsiniz. Bu bilgiler, günlük rutininize dahil edilecek etkinlikleri veya davranışları belirlemenize yardımcı olabilir.

Harry ayrıca oyun oynamanın yanlış ya da doğru yolu hakkındaki fikirleri bırakmamı ve bu tanımı genişletmeyi de söyledi, bunu her zaman yetişkin oyunu gibi hisseden biri olarak bulmacalar, masa oyunları ve sınav geceleri hakkındaydı. 

Harry ile konuşmadan önce, bana neşe veren ve çoğu kısa zaman aralıklarında yapılabilen kendi listemi yaptım. Dans partileri, koşu bandı dansı , futbol oynamak, şiir okumak ve en sevdiğim müzik performanslarını izlemeyi içeriyordu (Prince'den biri , While My Guitar Gently Weeps'ın unutulmaz bir coverını çalıyordu ). Kızımla gıdıklama ve yastık kavgaları da listeyi yaptı. Bir futbolcu olan Harry, evin etrafında top sürmek ve kocam ve çocuklarımla oyun oynamak için bir futsal top tavsiye etti.

Onunla konuştuktan sonra, çocukluğumdaki aptallık ve absürtlük tutkumun gün boyunca başvurabileceğim basit oyunbazlık biçimleri olduğunu fark ettim. Kızım yemek masasına bir çift büyük boy gözlük takıp "Bay Miyav emrinizde!" Kedi imparatormuşum gibi davranarak karşılık verdim. Hiç mantıklı değildi, ama bizi güldürdü. 

Ertesi gün, onu benimle "mutlu" bir dans yapmaya davet ettim, bu temelde arkasında sallanan bir tavuğa benziyor. Bir yürüyüşte hangi oyunu oynamamız gerektiğini sordu ve derin bir yorgunluktan iç çekmek yerine onu "karanlık ve sisli bir gece" hikaye anlatma oyununa davet ettim. Yerde bulduğu bir ağaç dalıyla birkaç hayali yaratığı öldürmeye devam etti. 

Oyunun etkili olması için ayrıntılı veya önceden planlanmış olmasına gerek olmadığını çabucak öğrendim. 

Kendine şefkat göster
Harry ayrıca kızımla oynamak istemediğim anlarda ya da kendi iyiliğim için kendime şefkat göstermemi istedi. Utancı davranışımı değiştirmek için bir araç olarak kullandığım konusunda uyardı - "Bugün bebek oynamadığınız için kötü bir ebeveynsiniz!" - bana iyi hizmet etmeyecek. Kötü bir ruh hali, yorgunluk veya stresi kabul etmek, oynamaya zorlamaktan veya üzülmekten daha iyidir. 

Harry, "O enerjiyi oynatmak istiyorsan, kendine verdiğin şefkatten gelir," dedi Harry. 

Kendimi sorumlu tutmak için, kendim için belirlediğim hedefe sadık kalırsam, tüm aileye kendi lüks dondurma dondurma sözü vermiş olmam da yardımcı olabilir. 

Daha fazla oynamak için Harry'nin içgörülerini kullanmayı dört gözle bekliyorum, ancak salgına on aydır, inşa ettiğimiz yapı iskelesi sallanmaya veya parçalanmaya başladığında kolay bir yanıt veya tek bir çözüm olmadığını anlıyorum. Muhtemelen her gün güzel bir oyun serisi geliştireceğim ya da en azından ona açık olacağım, ama sonunda duvara toslayacağım. İşte o zaman birkaç derin nefes alacağım, kızımın mantrasını tekrarlayacağım ve tekrar denemeye devam edeceğim.

Harry daha sonra şöyle yazdı: "Tek yapmanız gereken, kendinize oynamak için izin vermek, kendinize garip, inek, otantik gerçek benliğiniz olmak için 20 saniye izin vermek ve hayatınızı değiştirebilecek sihirli bir şey ondan gelebilir," e-posta kadar. "Oyunun gücü budur."

tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0