Şeker ve Alzheimer Arasındaki Şaşırtıcı Bağlantı

Yüksek karbonhidrat diyeti ve buna bağlı yüksek kan şekeri, bilişsel gerileme ile ilişkilidir.

Şeker ve Alzheimer Arasındaki Şaşırtıcı Bağlantı

Son yıllarda, Alzheimer hastalığı zaman zaman “ tip 3” diyabet olarak anılıyor , ancak bu takma ad pek bir anlam ifade etmiyor. Sonuçta, insülin ile ilgili bir sorunu paylaşsalar da, tip 1 diyabet otoimmün bir hastalıktır ve tip 2 diyabet, diyetin neden olduğu kronik bir hastalıktır. Başka bir diyabet türü yerine, giderek daha çok Alzheimer gibi görünmesi, şekerli, Batı tarzı bir diyetin başka bir potansiyel yan etkisi.

Bazı durumlarda, şekerden Alzheimer'a giden yol tip 2 diyabetten geçiyor, ancak yeni bir çalışmanın ve diğerlerinin gösterdiği gibi, bu her zaman böyle değil.

Bir uzunlamasına çalışmada, dergide Perşembe günü yayınlanan Diabetolgia , 10 yılda 5189 kişiyi takip ve yüksek kan şekeri olan bu insanların kan şekeri seviyesi teknik olarak onları yapılan şeker olsun veya olmasın, normal kan ile daha bilişsel gerileme daha hızlı bir oranına sahip bulunan şeker hastası. Başka bir deyişle, kan şekeri ne kadar yüksekse, bilişsel düşüş o kadar hızlıdır.

Imperial College London'dan baş yazar Wuxiang Xie, e-posta yoluyla "Demans, sonraki yaşamın kalitesizliği ile güçlü bir şekilde ilişkili en yaygın psikiyatrik durumlardan biridir" dedi. "Şu anda demans tedavi edilemez, bu da risk faktörlerini incelemeyi çok önemli kılıyor."

New York Üniversitesi'nde profesör olan Melissa Schilling, 2016 yılında diyabeti Alzheimer ile ilişkilendiren çalışmalarla ilgili kendi incelemesini yaptı . İki kafa karıştırıcı eğilimi uzlaştırmaya çalıştı. Tip 2 diyabet hastalarının Alzheimer'a yakalanma olasılıkları yaklaşık iki kat daha fazladır ve şeker hastası olan ve insülin ile tedavi edilen kişilerin de Alzheimer olma olasılığı daha yüksektir, bu da yüksek insülinin Alzheimer'da rol oynadığını düşündürmektedir. Aslında birçok çalışma, yüksek insülin veya "hiperinsülinemi" nin Alzheimer riskinizi önemli ölçüde artırdığını bulmuştur. Öte yandan, hiç insülin üretmeyen tip 1 diyabetli kişilerin de Alzheimer riskinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir . Bunların ikisi de nasıl doğru olabilir?


Schilling, bunun, beyindeki hem insülin hem de amiloid proteinlerini parçalayan bir insülin ürünü olan insülini parçalayan enzim nedeniyle meydana geldiğini öne sürüyor - aynı proteinler kümelenerek Alzheimer hastalığına yol açıyor. Yeterli insüline sahip olmayan insanlar, örneğin vücutlarının insülin üretme yeteneği diyabet tarafından yok edilmiş olanlar gibi, beyin kümelerini parçalamak için bu enzimi yeterince üretmeyecekler. Bu arada, şeker hastalığını tedavi etmek için insülin kullanan ve insülin fazlasıyla sonuçlanan insanlarda, bu enzimin çoğu, bu insülini parçalayarak amiloid beyin kümelerini ele almak için yeterli enzim bırakmaz.

Schilling'e göre bu, henüz diyabeti olmayan - "prediyabet" olarak bilinen bir durumda olan insanlarda bile olabilir. Bu basitçe kan şekerinizin normalden yüksek olduğu anlamına gelir ve yaklaşık 86 milyon Amerikalıyı etkileyen bir şeydir .

Schilling, öncelikle tıbbi bir araştırmacı değildir; o sadece konuyla ilgileniyor. Ancak Mayo Clinic'te epidemiyoloji ve nöroloji profesörü olan Rosebud Roberts, onun yorumuna katıldı.


2012 yılında yapılan bir çalışmada Roberts, diyetlerinin ne kadarının karbonhidratlardan geldiğine bağlı olarak yaklaşık 1.000 kişiyi dört gruba ayırdı. En çok karbonhidrat tüketen grubun, en az miktarda karbonhidrat yiyenlere göre hafif bilişsel bozukluk geliştirme şansı yüzde 80 daha yüksekti - bunamaya giden yolda bir durak. Hafif bilişsel bozukluğu olan veya MCI olan kişiler kendilerini giydirebilir ve besleyebilir, ancak daha karmaşık görevlerde sorun yaşarlar. MCI'ye müdahale etmek demansı önlemeye yardımcı olabilir.

Johns Hopkins'te nöroloji profesörü olan Rebecca Gottesman, karbonhidratlarla ilgili bulguların diyabetle ilgili olanlar kadar iyi kanıtlanmadığı konusunda uyarıyor. “Bu aşamada 'ideal' bir diyetin nasıl görüneceğinden emin olmak zor” dedi. Örneğin, Akdeniz diyetinin beyin sağlığı için iyi olabileceği yönünde bir öneri var. "

Ancak yüksek kan şekeri ve bunama arasındaki bağlantıyı açıklayan birkaç teori olduğunu söylüyor. Diyabet ayrıca kan damarlarını zayıflatabilir , bu da beyinde ministroklara sahip olma olasılığını artırarak çeşitli demans biçimlerine neden olabilir. Yüksek miktarda basit şeker, beyindekiler de dahil olmak üzere hücreleri insüline dirençli hale getirebilir ve bu da beyin hücrelerinin ölmesine neden olabilir. Bu arada, genel olarak çok yemek yemek obeziteye neden olabilir. Roberts, obez insanlardaki fazla yağın, bilişsel bozulmaya da katkıda bulunabilecek sitokinleri veya inflamatuar proteinleri serbest bıraktığını söyledi. Gottesman tarafından yapılan bir çalışmada , obezite, bir kişinin hayatının ilerleyen dönemlerinde beyinlerinde amiloid proteinlerinin yükselme riskini ikiye katladı.


Roberts, tip 1 diyabetli kişilerin, yalnızca insülinleri hipoglisemik atakları olacak kadar zayıf kontrol edilirse risk altında olduklarını söyledi. Ancak herhangi bir şeker hastalığı olmayan kişilerin bile şeker alımına dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

“Tip 2 diyabetiniz olmadığı için, istediğiniz karbonhidratı yiyebileceğiniz anlamına gelmez” dedi. "Özellikle aktif değilsen." Yediklerimizin "kaderimizin kontrolünü sürdürmemizde büyük bir faktör" olduğunu ekledi. Roberts, Xie'nin bu yeni çalışmasının ilginç olduğunu, çünkü aynı zamanda prediyabet ve bilişsel gerileme arasında bir ilişki olduğunu gösterdiğini söyledi.

Bu, Alzheimer tartışmalarında sıklıkla unutulan önemli bir nokta. O kadar korkunç bir hastalık ki, onu kaçınılmaz olarak görmezden gelmek cazip gelebilir. Ve tabii ki, ilerlemesine katkıda bulunan genetik ve diğer beslenme dışı faktörler var. Ancak bu ve diğer araştırmacıların da belirttiği gibi, gıda hakkında verdiğimiz kararlar kontrol edebileceğimiz bir risk faktörüdür. Ve hala nispeten gençken aldığımız kararlar gelecekteki bilişsel sağlığımızı etkileyebilir gibi görünmeye başlıyor.

Schilling, "Alzheimer, başladığında görmediğiniz yavaş yanan bir ateş gibidir" dedi. Kümelerin oluşması ve bilişin bozulmaya başlaması zaman alır. "İşaretleri gördüğünüzde, yangını söndürmek için artık çok geç."

ilan sayfası, emlak ilanları, araba ilanları, ikinci el araba, ilan ver, ilan bul, sahibinden, sahibinden emlak, sahibinden otomobil

tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0