Organik Trafiği Artırmak için 10 Etkili Teknik SEO İpucu

Google'ın arama algoritması tarafından web sitelerini ve sayfaları sıralamak için kullanılan 200'den fazla SEO sıralama faktörü vardır. Sitenizi listenin en üstünde sıralamak istiyorsanız, sitenizi bu faktörleri takip edecek şekilde optimize etmeniz gerekir.

Organik Trafiği Artırmak için 10 Etkili Teknik SEO İpucu

Çoğumuz, yüksek kaliteli içerik yazmanın ve bağlantılar oluşturmanın web sitenizi Google'ın ilk sayfasında sıralamak için yeterli olduğuna inanıyoruz , ancak beklendiği gibi çalışmıyor.

Çünkü, yalnızca anahtar kelime araştırmasına odaklanmak , içerik yazmak, bağlantılar oluşturmak yeterli değildir - çevrimiçi varlığınızı geliştirmek için yapmanız gereken daha birçok şey vardır. SEO'nun en önemli yönlerinden biri de Teknik SEO'dur. Diğer şeyler gibi, siteniz çözülmemiş teknik SEO sorunları içeriyorsa, Google'da daha üst sıralarda yer almanız daha zor olacaktır.

Bu nedenle, sitenizin teknik SEO'sunu optimize etmek için biraz zaman ayırmanız çok önemlidir. Bu yazıda, teknik SEO'nun ne olduğunu ve organik trafiğinizi kısa sürede artırmak için 10 etkili teknik SEO ipucunu açıklayacağız.

Teknik SEO nedir?

Teknik SEO, sayfalarınızı arama motoru sonuçlarında sıralamak için bir web sitesinin teknik yönlerini optimize etme sürecidir . Teknik SEO, arama motoru örümceklerinin organik sıralamaları iyileştirmek için web sitenizi kolayca taramasına ve dizine eklemesine yardımcı olan Sayfa İçi SEO'nun bir parçasıdır .

Şimdi teknik SEO'nuzu geliştirmenin ayrıntılarına derinlemesine bakalım.

1. Web Sitenizin Mobil Cihazlar İçin Optimize Edildiğinden Emin Olun

Web sitenizin mobil cihazlar için uygun şekilde optimize edilip edilmediğini kontrol etmeniz gereken ilk şey . Bir araştırmaya göre, toplam aramaların% 60'ından fazlası mobil cihazlar üzerinden yapılıyor ve bu rakam 5 yıl önce neredeyse yarısı (% 34) idi.

Mart 2016'da Google, mobil uyumluluğunu mobil aramalarda bir sıralama sinyali olarak kullanmaya başladıkları bir güncelleme yayınladı. Dolayısıyla, siteniz mobil ve tablet cihazlar için değil, yalnızca masaüstü için optimize edilmişse, sıralamalarınız kötü şekilde etkilenebilir.

Peki, web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını nasıl kontrol edersiniz? Bunun için Google'ın resmi Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanabilirsiniz.

Bu aracı kullanarak web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını veya daha fazla iyileştirme gerektirip gerektirmediğini kontrol edebilirsiniz.

2. Zehirli Geri Bağlantılardan Kurtulun

Geri bağlantıların sayfalarımızın Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olduğunu hepimiz biliyoruz . Bu, tüm geri bağlantıların SEO için iyi olduğu anlamına gelmez. Spam içerikli web sitelerinden gelen geri bağlantılar, SEO sıralamanıza zarar verebilir ve sitenizi Google'da kara listeye alabilir . Bu nedenle geri bağlantılarınızı izlemek ve toksik olanları kaldırmak çok önemlidir.

Düşük etki alanı otoritesine sahip web sitelerinden gelen tüm geri bağlantılar web siteniz için zararlıdır. Zehirli geri bağlantıları bulduğunuzda, Google'dan bu web sitelerini reddetmesini isteyebilirsiniz.

3. Bir XML Site Haritası Oluşturun ve Google'a Gönderin

Diyelim ki bir spor blogu başlattınız ve bu yepyeni. Peki trafiği nasıl alırsınız? İlk adım, Site Haritanızı Google, Bing vb. Arama Motorlarına göndermektir.

XML site haritası, arama motorlarının sitenizi bulmasına ve dizine eklemesine yardımcı olan bir dosyadır. Bu, arama motorlarına şunu söyler:

  • Sayfalarınızın bulunduğu yer
  • Sayfalarınız ne sıklıkla güncellenir
  • Bir sayfanın en son ne zaman güncellendiği

Site haritası oluşturmanın birkaç yolu vardır. WordPress CMS kullanıyorsanız, bir XML site haritası oluşturmak için ücretsiz bir site haritası oluşturma eklentisi kullanabilirsiniz. WordPress kullanmıyorsanız, yine de ücretsiz bir site haritası oluşturma aracı kullanabilirsiniz .

Oluşturulduktan sonra, Google Search Console aracılığıyla Google'a göndermeniz gerekir . Öncelikle, Search Console hesabınıza giriş yapın, Site Haritaları> Yeni Site Haritası Ekle'ye gidin .

4. Web Sitenizi Hızlandırın

Bugün çevrimiçi alışveriş yapanlar çok sabırsızlar ve bir sayfanın açılmasını beklemek istemiyorlar. Araştırmalar gösteriyor ki, toplam mobil ziyaretçilerin yaklaşık% 60'ı, 3 saniyenin altında yüklenmezse bir web sayfasından ayrılıyor. Dolayısıyla, web siteniz çok yavaşsa ve 3 saniyenin altında tam olarak yüklenmezse, ziyaretçiler web sitenizi terk edecek ve sonuç olarak hem trafiği hem de potansiyel müşterileri kaybedeceksiniz.

Google resmen belirtildiği artık bir sayfa hızı kullandığınızı sıralama sinyali . Bu nedenle sayfa hızı, teknik SEO'nun göz ardı etmemeniz gereken en önemli yönlerinden biridir. Sayfa hızınızı kontrol etmek için Google'ın PageSpeed ​​Insights aracını kullanın.

Web sitenizin yüklenmesi 3 saniyeden uzun sürerse, hemen harekete geçmelisiniz. İşte web sitesi hız optimizasyon ipuçlarından bazıları: a) bir CDN kullanın, b) bir önbellek eklentisi kullanın, c) görüntüleri optimize edin, d, AMP uygulayın, e) yatırım barındırmaktır. İşte en iyi WP Motor alternatiflerinin bir listesi .

5. Dahili Bağlantıları Optimize Edin

Dahili bağlantılar, aynı web sitesindeki bir sayfayı başka bir sayfaya yönlendiren metin köprüleridir. Dahili bağlantılar, harici bağlantılar kadar güçlü değildir, ancak kullanıcıların web sitenizde gezinmesine ve arama motoru örümceklerinin içeriğinizi hızlı bir şekilde keşfetmesine yardımcı olur.

Belirli bir sayfaya bağlantılar oluşturduğunuzda, sayfa arama motoru sonuçlarında iyi sıralanır. Sayfalarınızı birbirine bağlayarak, bağlantı suyunun web sitenize yayılmasına yardımcı oluyorsunuz. Bu nedenle, diğer sayfalar iyi sıralanır. Sayfalarınızı dahili olarak bağlarken, alakalı olduklarından emin olun ve markalı bağlantı metinleri kullanmayı unutmayın.

6. Bozuk Bağlantıları Bul ve Düzelt

Bozuk bağlantılar sadece SEO için kötü değildir, aynı zamanda kötü kullanıcı deneyimleri de sunar. Bir ziyaretçi web sitenizin bir sayfasına geldiğinde, benzersiz ve değerli bir içerik sağlamalısınız. Maalesef, sayfanız bir 404 sayfası bulunamadı sayfası gösterirse , sitenizden hemen ayrılırlar ve tekrar geri dönmeyebilirler.

Bu nedenle bağlantılarınızı izlemeli ve bozuk veya bozuk olanları düzeltmelisiniz. WordPress kullanıyorsanız, bozuk bağlantıları düzeltmek daha kolaydır. Kırık bağlantı denetleyicisi eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz için gereken tek şey .

Kutudan çıkar çıkmaz çalışır ve herhangi bir ek kurulum gerektirmez. Etkinleştirildiğinde, tüm sitenizi her 72 saatte bir tarayacaktır. Herhangi bir kırık bağlantı bulursa bir e-posta alacaksınız.

7. Haftada Bir SEO Denetimleri Yapın

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), sitenizin arama motoru sonuçlarındaki sıralamasını iyileştirmeye yönelik bir stratejidir. SEO belirli bir faktöre bağlı değildir, ancak örneğin bağlantı kurma, anahtar kelime araştırması, site hızı, sayfa içi SEO, içerik uzunluğu vb. Gibi birçok yöntemi vardır.

Ancak SEO'nun en kötü yanı onu düzgün bir şekilde izlemektir çünkü hangi sayfanın 404 hatası verdiğini, hangi sayfanın yavaş olduğunu, hangi sayfanın yinelenen içerik içerdiğini, hangi bağlantıların toksik olduğunu, hangi sayfanın güncellenmesi gerektiğini ve çok daha fazlasını bilemeyebilirsiniz.

Tüm bunları manuel olarak düzeltmek günler sürebilir. İşte burada Web Sitesi Denetim Aracı devreye giriyor. SEO Denetim araçları, web sitenizin çeşitli açılardan güçlü ve zayıf yönlerini vurgulayan bir incelemedir.

Bu ölçümleri kullanarak sitenizin SEO'sunu kolayca geliştirebilirsiniz. Haftada bir tam site denetimi yapmanızı öneririz. Okuyun, işte en iyi web sitesi denetim araçlarının bir listesi .

8. Bir SSL sertifikası kullanın

SSL, Secure Sockets Layer'ın kısaltmasıdır ve bir web sunucusu ile bir web tarayıcısı arasında güvenli bir bağlantı kuran bir güvenlik protokolüdür. Güvenli olmayan (SSL olmayan) bir web sitesinde, şifreler, kredi kartı bilgileri vb. Gibi hassas bilgiler web tarayıcınızdan bir sunucuya düz metin olarak gönderilir - bu bilgiler saldırganlar tarafından okunabilir.

Ocak 2017'de Google, Firefox ve diğer popüler web tarayıcıları güvenliği ciddiye almaya başladı. Yüklü SSL sertifikası olmayan bir web sitesini açtığınızda, sitenin " güvenli olmadığına" dair bir bildirim alın .

Dolayısıyla, bir SSL sertifikası yükleyerek, yalnızca web sitenizi güvenli hale getirmekle kalmaz, aynı zamanda SEO'yu da artırırsınız (Google'ın HTTPS'yi bir sıralama sinyali olarak duyurması gibi ).

9. Google Arama Konsolunda Tarama Hatalarını Kontrol Edin ve Düzeltin

Web sitenizi Google Search Console'a gönderdiyseniz, ilerlemeyi haftada bir kontrol etmelisiniz. Diğer şeyler gibi, sitenizin performansına ve SEO'ya zarar verebilecek bazı ciddi teknik sorunlar içerebilir.

Google Arama Konsolu kontrol panelinize giriş yaparak, değiştirmeniz gereken herhangi bir tarama sorunu olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Web sitenizin tarama istatistiklerini görüntülemek için Ayarlar> Tarama İstatistikleri'ne gidin .

10. Resim Alt Metnine bir Anahtar Kelime Ekleyin

Alt metin, görüntü görüntülenemiyorsa, bir görüntünün alternatif metnini belirtir. Google gibi Arama Motorları bir görselde ne olduğunu göremez. Aksine, görüntünüzün ne hakkında olduğunu anlamak için alternatif metin gibi meta verileri kullanır. Sayfalarınızı veya yayınlarınızı anahtar kelimelerle optimize ettiğiniz gibi, görsellerinizi de optimize etmeniz gerekir. Bu, görsel arama sonuçlarından ek trafik getirmeye yardımcı olacaktır.

Sonuç

Sağlam bir teknik SEO stratejisi, daha yüksek arama sıralamalarında çok etkili olabilir. Sayfa İçi SEO, Sayfa Dışı SEO gibi diğer SEO taktiklerini gerçekleştirdiğiniz gibi, sitenizin SEO'nun teknik yönlerini de kontrol etmeniz gerekir.

SEO'nun üç bölümünü - Sayfa İçi SEO, Sayfa Dışı SEO ve Teknik SEO - dengeledikten sonra, organik arama trafiğinizde önemli bir gelişme göreceksiniz.

Sosyal medya veya Web sitenizin trafiğini organik olarak arttırmak isterseniz, sizler için hazırladığımız trafik değişim programına da katılabilirsiniz.

tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0