HTTPS Web Siteniz İçin Neden Önemlidir?

Web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak pek çok şey var. Yüksek sıralama, daha fazla müşterinin işletmenizi nasıl bulduğudur ve potansiyel müşteri oluşturmak için harika bir araç olarak çalışır.

HTTPS Web Siteniz İçin Neden Önemlidir?

Web sitenizin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olacak pek çok şey var. Yüksek sıralama, daha fazla müşterinin işletmenizi nasıl bulduğudur ve potansiyel müşteri oluşturmak için harika bir araç olarak çalışır. 

Ancak, arama için optimize etmek üzere web sitenizi oluşturmaya yönelik görevlerin ötesinde, web sitesi güvenliğini de göz önünde bulundurmanız gerekir. Çevrimiçi gizliliğin insanlar için gittikçe daha önemli olduğu bir zamanda, güvenli bir web sitesine sahip olmamak aslında arama motoru sıralamalarına mal olabilir ve bu da müşterilerinize mal olabilir. 

Bunun önemli bir parçası, web sitenizi HTTPS ile güvence altına almaktır. Sonunda S olması, 1. sayfadaki sıralama ile çok aşağı düşme arasında büyük bir fark yaratabilir. 

Tüm bunların neden önemli olduğunu ve mümkün olduğunca basit terimlerle nasıl uygulanacağını anlamanıza yardımcı olmak istiyoruz. Bunu kontrol et.

 

HTTPS nedir

Bunları hemen hemen her URL'nin önünde görürsünüz. Uzun cevap, Hypertext Transfer Protocol'ün kısaltmasıdır. En sonunda Secure için S'yi eklersiniz. Esasen, web tarayıcısı ile bir web sitesi arasında veri göndermek ve almak için kullanılan ana protokoldür. Aktarım sırasında bu verileri güvenli hale getirmek için güvenli parçayı ona eklersiniz. 

Bu tür güvenli veri aktarımları, kredi kartı işlemleri, bankacılık web siteleri, sağlık hizmetleri ve daha fazlasıyla e-ticaret gibi bağlantılar için çok daha önemlidir. Bu web sitelerini ziyaret ederken verilerinizin güvende olduğundan emin olmak istersiniz ve HTTPS'ye sahip olmak bu ekstra güvenlik düzeyini ekler. Esasen, davetsiz misafirleri, bilgisayar korsanlarını veya başkalarını web siteniz ile siteyi ziyaret edenler arasındaki iletişimi dinlemekten korur. Bu, kredi kartı işlemleri ve diğer benzer veri aktarımları için güvenli olduğu anlamına gelir. 

Verileri koruma ihtiyacına ek olarak Google, güvenli olmayan siteleri sıralamada daha aşağıya koyarak cezalandırır. Ancak Google Chrome, Firefox ve Safari gibi tarayıcılar, HTTPS olmayan web sitelerini ayırt etmek için işaretler veya işaretler. Pencerenin sol tarafındaki URL'nin yanında küçük bir kilit görüyorsanız bu, sitenin güvenli olduğu anlamına gelir.

 

Nasıl çalışır

Çok teknik olmadan, HTTPS, Taşıma Katmanı Güvenliği (TLS ve daha önce SSL olarak biliniyordu) şifrelemeli HTTP'dir. TLS, taraflar arasındaki iletişimi şifrelemek için hem özel hem de genel bir anahtar kullanır. Özel anahtar, web sitesine sahip olan kişiye aittir ve bu kişiye aittir. Genellikle bir web sunucusunda yaşar. Siteyi ziyaret eden herkes tarafından bir genel anahtar kullanılır. Yalnızca özel anahtar genel anahtarın şifresini çözebilir, böylece bilgiler internette gerçekten paylaşılabilir.

 

HTTPS Nasıl Alınır

Kullanıcılar ve Google, verileri korumaya büyük önem verdiğinden, internet üzerinden eşyaların güvenliğini sağlamayı da kolaylaştırdılar. Çoğu web geliştiricisi veya ekibi sizin için bir HTTPS sertifikası oluşturma olanağına sahiptir. Bir web sitesi oluştururken çoğu geliştiricinin şifrelemeyi otomatik olarak eklemesi gerekir. Eğer yapmazlarsa, başka birini kullanmayı düşünebilirsiniz çünkü bu artık endüstri standardı bir uygulamadır. Ancak bir geliştiriciniz yoksa veya bir ajansla çalışmıyorsanız, başka seçenekler de var.

Wix, WordPress, Squarespace ve Weebly gibi DIY web sitesi oluşturma platformları ya otomatik olarak size bir TLS veya SSL sertifikası verir ya da istemlerden biri olarak bir tane eklemenize izin verir. Dolayısıyla, bu platformlardan birinde kendi web sitenizi oluşturduysanız, web sitenizin zaten güvenli olma ihtimali yüksektir. 

Ek olarak, size bir HTTPS sertifikası alabilecek platformlar ve hizmetler vardır. Let's Encrypt veya Cloudflare gibi siteler , başlamanıza ve web sitenizi güvenli hale getirmenize yardımcı olabilir.

 

Güvenli Bir Web Sitesine Sahip Olmak Gerçekten Önemli mi?

Tek kelimeyle EVET! Bugün, giderek daha fazla insan mahremiyetlerine önem veriyor ve değer veriyor. Google güvenli olmayan web sitelerini cezalandırmasa bile kullanıcılar cezalandıracak. Kullanıcılar, verilerini güvende tutmayan sitelerin ve hizmetlerin son derece farkındadır. Ve bilgilerine dikkat ettiğinizi görmezlerse, yapacak birine giderler.

Sonuçta HTTPS, web sitenizin kimliğinin doğrulanmasına yardımcı olur. Google ve sitenizi ziyaret etmek isteyenler için güvenilirlik sağlar. Web sitenizin URL'sinde HTTPS yoksa ve müşteri bilgilerinizi korumak için bu ekstra adımları atmadıysanız, henüz yapmadıysanız, sonuçta müşteri kaybetmeye başlayacaksınız. HTTPS'ye sahip olmak bilgisayar korsanlarını veya güvenlik açıklarını tamamen durdurmazken, kesinlikle yardımcı olur. Sitenizin güvenli ve korunduğundan emin olmak için zaman, para ve enerjiyi kullanın.

tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0