Google, Alphabet çalışanları sendikalaşıyor

Google, Alphabet çalışanları sendikalaşıyor

200'den fazla Google'dan oluşan bir grupve Alfabe işçiler oluşumunu açıkladı AlfabesiThe New York Times ilk olarak İşçi Sendikası'ndan bildirdi . Amerika Birliğinin İletişim İşçileri Sendikasının Dijital Çalışanları Organize Etme Kampanyası (CODE-CWA) yardımıyla sendika hem çalışanlara hem de yüklenicilere açık olacak.

Şimdiye kadar sendikayı desteklemek için imza atan yaklaşık 227 işçiden hepsi, yıllık tazminatın% 1'ini sendika aidatlarına ayırmayı taahhüt ettiler. Bu aidatlar, grev durumunda kaybedilen maaşların tazmin edilmesine yardımcı olmak için kullanılacak. İmza atan işçilerin çoğu, çoğunlukla San Francisco Körfez Bölgesi'ndeki ofislerde ve biri Cambridge'de bulunuyor.

Açık olmak gerekirse, Alfabe İşçileri Sendikası biraz geleneksel değil. Mevcut sendika, Alphabet'in 132.121 kişiden sadece 227'sinden oluşuyor. Alfabe birliği için amaç, Alfabenin sahip olduğu şirketlerle pazarlık yapabilmek değil, ortak hedefler doğrultusunda toplu olarak çalışabilmektir.

Google'da bir yazılım mühendisi olan Dylan Baker, "Bu tarihi bir şey - büyük bir teknoloji şirketinde tüm teknoloji çalışanları tarafından ve onlar için ilk sendika,"bir açıklamada dedi. "Temsilcileri seçeceğiz, kararları demokratik olarak alacağız, aidat ödeyeceğiz ve Google'daki tüm çalışanların şirketlerinin değerlerini yansıtmasını gerçekten istiyorlarsa bizimle çalışabileceklerini bilmelerini sağlamak için yetenekli organizatörler işe alacağız."

Bu birlik, geçen yılın başlarında Kickstarter ve Glitch teknoloji şirketlerinde sendikaların kurulmasının ardından geldi . Ayrıca, Pittsburgh'da Google için sözleşme yapan HCL Technologies çalışanları ve Bay Area'daki teknoloji şirketi kafeterya çalışanları geçen yıl sendikalar kurdu.

CODE-CWA sendika organizatörü Wes McEnany daha önce TechCrunch'a neden daha fazla teknoloji şirketi gördüğümüzü anlattı: "Bir işçi sektörünüz var - yeni nesil işçiler ve endüstri, özellikle teknoloji ve oyun, gençlerle katlanarak büyüyor," düzenlemek. “Bazıları çok para kazanıyor ve gerçekten kötü şeyler yapan şirketlerde çalışıyorlar. Yeterince sosyal olarak yeterli oldukları bir konumda olduklarını düşünüyorum. "

Google, son birkaç yılda çok sayıda iş gücü sorununun merkezinde yer aldı. Arasında Google İş bırakma eylemi , iş bırakacağı organizatörleri karşı raporlanan misilleme ve Dr Timnit Gebru son çıkış , bu şirkette millet kendi organizasyon çabaları daha resmi yapmaya karar hiç sürpriz olarak gelmelidir.

Bir basın açıklamasında işçiler, Alphabet şirketlerinde çalışan insanların yarısından fazlasının sözleşmeli işçi olduğuna ve bu nedenle pek çok avantajdan yoksun olduğuna da işaret ettiler. Ek olarak, işçiler tacizle suçlanan yöneticilere ve askeri drone hedefleme gibi şirketin hükümet sözleşmelerinden bazılarına ağır ödeme paketleriyle ilgili sorun yaşıyor.

Bu arada, daha geçen ay , Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu, şirketin çalışanları gözetim altında bulundurarak Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası'nın bazı kısımlarını ihlal ettiğini ve genel olarak Bölüm 7 ile güvence altına alınan haklarının kullanılmasında çalışanlara müdahale, kısıtlama ve baskı uyguladığı iddiasıyla Google aleyhine şikayette bulundu.  Ulusal Çalışma İlişkileri Yasası .

NLRB ayrıca Google'ın "çalışanlarını bir sendikayı kurmaktan, sendikaya katılmaktan, yardım etmekten veya diğer korunan, uyumlu faaliyetlerde bulunmaktan" caydırdığını iddia ediyor.

Bunlar, işçilerin sendikalaşmasının nedenlerinden sadece birkaçı. Ancak, şu anda işyeri koşulları konusunda toplu sözleşme yapma yasal haklarına sahip değiller.

Geleneksel bir süreçte, bir sonraki adım Alfabe'den tanıma aramak olacaktır ki bu zor olabilir. İşçiler Kickstarter'dan gönüllü tanıma istediğinde2019'da şirketin yönetimi, işçilerin çoğunluk desteğine sahip olmasına rağmen bunu yapmayı reddetti. Bunun yerine, Kickstarter liderliği işçileri Ulusal Çalışma İlişkileri Kurulu ile resmi bir seçim yapmaya zorladı . Hepsi Kickstarter için çalıştı sonunda işçiler vardı, ancak çabalarıyla halka açılmasının Kickstarter Birliği olarak tanınması yaklaşık 10 ay sürdü.

Google İnsan İşlemleri Direktörü Kara Silverstein TechCrunch'a yaptığı açıklamada, makalenin orijinal yayınından sonra TechCrunch'a şu ifadeyi verdi:

“İş gücümüz için destekleyici ve ödüllendirici bir iş yeri yaratmak için her zaman çok çalıştık. Elbette çalışanlarımız, desteklediğimiz işçi haklarına sahiptir. Ancak her zaman yaptığımız gibi, tüm çalışanlarımızla doğrudan iletişim kurmaya devam edeceğiz. "

Resmi olarak, Alfabe İşçileri Sendikası CWA Local 1400'ün bir parçası olacak.

Google'da bir program yöneticisi olan Nicki Anselmo, yaptığı açıklamada, "Bu sendika, Google çalışanları tarafından yıllarca süren cesur örgütlenmeye dayanıyor" dedi. "'Gerçek isimler' politikasıyla savaşmaktan, Maven Projesi'ne muhalefet etmeye, cinsel tacizde bulunan yöneticilere verilen milyonlarca dolarlık korkunç ödemeleri protesto etmeye kadar, Alphabet'in biz ilk elden yanıt verdiğini gördük. toplu hareket edin. Yeni sendikamız, Alphabet çalışanları olarak ortak değerlerimizin manşetler geçtikten sonra bile saygı görmesini sağlamak için sürdürülebilir bir yapı sağlıyor. "

İşçiler ayrıca New York Times'da neden bir sendika kampanyası başlatmaya karar verdiklerini açıklayan bir makale yayınladılar.

firma rehberi, yer rehberi, firma ekle, firmanızı ekleyin, firma reklamı

tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0